Národní značku kvality KLASA uděluje zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. V současné době je značkou oceněno 1 138 výrobků od 224 výrobců.
Administraci značky zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kompletní posouzení výrobku provádí Hodnotitelská komise, která posuzuje nejen dokumentaci, ale i fyzicky předložený výrobek včetně senzorické ochutnávky a kontroly obalu. Komise je složena z řad odborníků v oblasti potravinářství - jsou zde zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Potravinářské komory ČR, Agrární komory ČR, kontrolních orgánů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS), Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Výzkumného ústavu potravinářského Praha (VUPP).
Kritérií pro udělení značky kvality Klasa je mnoho a každý výrobek prochází velmi přísným posuzováním. Přihlášený výrobek například musí splňovat platné právní předpisy ČR i EU, pravidla správné výrobní a hygienické praxe a jedná-li se o zemědělské výrobky, pak pravidla správné zemědělské praxe. Dále žadatel dokládá, že parametry uvedené v dokumentaci ověřila akreditovaná laboratoř. Výrobek musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, které zaručují jeho jedinečnost ve vztahu k běžným výrobkům dostupným na trhu. Žadatel také předkládá platný certifikát systému managementu jakosti nebo certifikát systému managementu bezpečnosti potravin.
Oceněné výrobky jsou vždy pod větším „drobnohledem" dozorových orgánů (SVS a SZPI), než tomu bývá u ostatních produktů. Zmiňované kontrolní orgány mají vlastní víceletý plán kontrol, podle kterého postupují. První kontrola zaměřená na nově oceněné výrobky probíhá vždy nejpozději do 6 měsíců od udělení této značky výrobku. V případě podnětů od spotřebitelů žádáme dozorové orgány o prověření oceněných výrobků neprodleně. Výrobky jsou ze strany dozorových orgánů kontrolovány pravidelně, a to i s ohledem na případná zjištění, zda si stále zachovávají původní parametry a kvalitu.
Na základě zpochybňování kvality některých oceněných výrobků v médiích, proběhne jejich nové prošetření dozorovým orgánem SZPI. Výsledky těchto kontrol následně zveřejníme.
Rádi bychom upozornili, že při jakékoli pochybnosti se může zákazník obrátit na naši infolinku info@eklasa.cz. Každý podnět obratem řešíme a předáváme dozorovým orgánům k prošetření.
Doplňující informace týkající se konkrétní reportáže A DOST: Klasa - značka za stamiliony:
Medy květový a květový lesní od společnosti Včelpo spol.s r.o., kde jsme byli informováni Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (dále jen SZPI) o klamání spotřebitele, již značku kvality KLASA nemají, byla jim na základě stanoviska SZPI 10. 3. 2015 odebrána a pan Poláček byl o této skutečnosti Státním zemědělským intervenčním fondem informován.
Co se týče dalších dvou výrobků, které jsou zmíněny v reportáži a byly v minulých letech hodnoceny v D-testu. Vzhledem k tomu, že D-test je předplacený test a vzorky nejsou odebrány nestranně kontrolními orgány, nelze tyto testy brát jako závazné pro odebrání značky KLASA. Vždy jsou však tyto upozornění přezkoumány.
Výrobce Uzenářství a lahůdky Sláma na tuto skutečnost ihned po zveřejnění v D-testu reagoval a nechal prověřit danou šarži výrobků, která byla předmětem hodnocení v D-testu, nezávislou akreditovanou laboratoří, vzhledem k tomu, že limit pro transmastné kyseliny není v české národní legislativě stanovený a není stanovený ani na úrovni právních předpisů EU (proto kontrola tohoto parametru nepodléhá pravidelné kontrole ze strany kontrolního orgánu SZPI). Na základě protokolu z této laboratoře (č. 6608/14 - 1) je hodnota transmastných kyselin nižší než 0,01. Výsledek je výrazně nižší, než je uvedeno v časopise. Laboratorní rozbory provedené nezávislou akreditovanou laboratoří hodnoty naměřené v D-testu nepotvrdily.
Co se týká společnosti AGRICOL s.r.o. a výrobku Majonézy Poličanka. U tohoto výrobce probíhají pravidelné kontroly ze strany kontrolního orgánu Krajské veterinární správy (dále jen KVS), která náhodně odebírá vzorky a zadává rozbory v certifikovaných laboratořích. Při těchto průběžných kontrolách ze stran kontrolního orgánu KVS obsah vajec odpovídal parametrům stanoveným vyhláškou (nejméně 2 % vajec) a veškerá dokumentace k výrobku odpovídala dokumentaci, která byla součástí hodnocení výrobků na komisi KLASA (výrobce deklaruje 3 % vajec ve výrobku).