Velká spotřebitelská soutěž, kterou organizuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), probíhá od 5. listopadu 2018 do 3. února 2019. Pokud patříte mezi fanoušky kvalitních potravin, stačí jen vyplnit a zaslat hrací kartu se 30 logy některých z následujících značek: Klasa, Regionální potravina, BIO „zebra“ (produkt ekologického zemědělství), BIO „list“ (evropské logo pro ekologickou produkci), Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP), Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR, Česká potravina nebo Česká cechovní norma.
Prvním výhercem bílé Škody Karoq Ambition 1,6 TDI 85kW včetně sady zimních pneumatik se stal pan Petr B. z Velkého Beranova na Vysočině. Kvalitní potraviny kupuje, v oblibě má prý zejména Balkánský sýr z Mlékárny Polná. Jeho soutěžní kartička byla vylosovaná 19. prosince, svoji cenu si dnes převzal z rukou ředitele Sekce ekonomické SZIF Petra Milase. Věříme, že kvalitním a poctivým potravinám zachová svou přízeň, dost možná si dal jejich konzumaci do novoročního předsevzetí. Cesta ke zdraví se zkrátka vyplácí.
A jak si kvalitní potraviny v průběhu soutěže vedou? Na konci 5. herního týdne zaslali soutěžící na hracích kartičkách 625 tisíc log, z nichž téměř polovina patří Klase. Na druhém místě je Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou, třetí příčka patří značce Česká potravina.
Soutěží se ještě měsíc. Další dvě hlavní výhry v podobě automobilů se budou teprve losovat. Zároveň stále běží základní a týdenní výhry a na závěr také výhra pro nejaktivnější. Přehled atraktivních cen přikládáme:
Hlavní výhra: Ještě 2x Škoda KAROQ Ambition 1,6 TDI 85kW včetně sady zimních pneumatik
Týdenní výhra: Každý týden se losuje 1 výherce, který může získat vybavení do kuchyně dle výběru v hodnotě 2 500 Kč. Navíc, pokud výherce správně odpoví na 3 otázky promotýmu a maskotu Klasáčkovi, získá další vybavení až za 2 500 Kč. Celkem si soutěžící může vybrat zboží v úhrnné hodnotě až 5 tisíc korun.
Základní výhra: Prvních 100 tisíc soutěžících obdrží drobné kuchyňské náčiní.
Výhra pro nejaktivnější: 10 soutěžících s největším počtem odeslaných karet obdrží výhry podle dosaženého pořadí: Od robotického vysavače přes chladničku s mrazničkou, kuchyňský robot až po myčku na nádobí.
Více informací k soutěži a herní karty najdete na www.akademiekvality.cz.
O značce „Klasa“
Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Spravuje ji Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku na obalech 983 produktů od 228 výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách www.eklasa.cz.
O značce „České cechovní normy“
Cechovní normy zaručují kvalitu potravin tak, že určují povinné, přípustné a nepřípustné složky. Omezují například používání přídatných látek, nabízí masné výrobky s vyšším obsahem masa nebo preferují používání kvasů u pekařských výrobků. Toto označení lze v současnosti najít na obalech více než 770 produktů od přibližně 50 českých a moravských výrobců. Kompletní seznam najdete na www.cechovninormy.cz.
O značce „Regionální potravina“
Již devět let uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání v obchodech, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé si mohou vybírat z 419 výrobků od 332 výrobců. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.
O značce „BIO Produkt ekologického zemědělství“
Zeleno-bílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům „biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat.
O značce „Ekologická produkce“
„Ekologická produkce“ je na rozdíl od předchozí „biozebry“ značením nadnárodním (ve tvaru zeleno-bílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny. Jejich definice je zmíněna v textu výše – u značky „BIO Produkt ekologického zemědělství“. Pro úplnost ještě dodejme, že u biopotravin s původem mimo naši zemi není označení „biozebra“ povinné, i když na obalu být může.
O značce „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)“
Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:
- Zaručené tradiční speciality (ZTS)
- Chráněné označení původu (CHOP)
- Chráněné zeměpisné označení (CHZO)